Rozhovor s redaktory psychologického časopisu Počitek
V květnu vyšlo první číslo časopisu Počitek. Čtvrtletníku, který se zaměřuje převážně na psychologii. Vydavatelem časopisu je Katedra psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
V Počitku najdete informace o nejnovějších studentských výzkumech, rozhovory nejen s vyučujícími, tipy na naučnou literaturu, medailonky absolventů a mnoho dalšího. A protože témata z oboru psychologie jsou stále aktuální a projevuje zájem i širší veřejnost, oslovili jsme dva z autorů časopisu, Gabrielu Kosjukovou a Víta Krištofa, aby nám řekli více.
Proč zrovna název Počitek?
Při vymýšlení názvu časopisu jsme se snažili přijít na něco, co by v sobě neslo jak prvek čtení (počitek = počíst si), tak zároveň odkaz k oboru, kterému se časopis věnuje, tzn. psychologii (počitek jako nejjednodušší prvek vnímání a základ pro paměť, myšlení apod.).
Co vedlo k založení časopisu? Od koho přišel podnět/nápad na jeho vydání?
Úplně prvotní podnět vyšel od vedoucího katedry. Zmínil se, že by bylo hezké, kdyby na katedře existoval časopis, který by spojoval studenty s vyučujícími a studenty napříč ročníky. Aniž by k tomu přímo vyzýval, zkontaktovalo ho několik lidí, kteří se toho chtěli chopit. Dal je dohromady, a to byl základ reakce.
Autory jsou převážně studenti oboru psychologie nebo i jiní žáci FF UK? Předpokládám, že kantoři také přispívají, ale co lidé z praxe mimo univerzitní půdu, objevují se v časopisu i články od nich?
Redakci tvoří studenti bakalářského programu psychologie na FF UK (Vít Krištof, Marie Eliášová, Petra Hejduková, Gabriela Kosjuková, Leona Plášilová, Michaela Teclová a Terezie Zuntychová). Do časopisu ale přispívají i vyučující, psychologové z praxe, absolventi, zahraniční hosté na katedře apod.
Na koho se časopis zaměřuje? Nabízí i poznatky z praxe, takže je zaměřen i na čtenáře, kteří se o psychologii zajímají, ale nestudují ji/nejsou odborníky?
Jde především o časopis Katedry psychologie FF UK, takže je zaměřen na studenty a vyučující katedry. Vzájemně si zprostředkovávají nejrůznější rady, tipy, užitečné informace a inspiraci. Některé články ale s katedrou nebo studenty souvisejí méně. Máme velmi pozitivní ohlasy i od odborníků mimo katedru, studentů jiných oborů i od laiků, takže se ukazuje, že časopis je zajímavý i pro ně.
Jak dlouho trvaly přípravy na vydání prvního čísla a kdo všechno se na něm podílel?
Úplně první schůzka proběhla 28. 2. Tam se seznámili budoucí redaktoři/rky a řešilo se, jak by vlastně měl časopis vypadat, jak často bude vycházet a podobně. První číslo vyšlo 16. 5. Takže to celé včetně všeho plánování, psaní, editací, korektur, grafiky a zařizování okolo, trvalo dva a půl měsíce. Byl to docela závod, abychom všechno stihli a zároveň aby to za něco stálo.
Nedávno proběhl i křest časopisu. Kde jste časopis pokřtili a v rámci jaké akce?
Křest časopisu byl spojen s oslavou konce semestru, kterou pro studenty a vyučující zorganizoval vedoucí katedry. Samotný křest proběhl v studentském klub, který se nachází přímo v prostorách Filozofické fakulty v Celetné.
Co plánujete pro další číslo? Na co se podle vás mohou čtenáři nejvíce těšit?
Zatím se nám obsah dalšího čísla teprve rýsuje, určitě ale můžeme nalákat například na rozhovor s prof. Erikem Scherderem z Amsterdamu, který se zabývá neuropsychologií hudby. Kromě toho byl také zvolen nejlepším učitelem Nizozemska a napsal mimo jiné čtivou populárně-naučnou knihu „Singing in the brain“.
Časopis je financován Katedrou psychologie FF UK a inzercí, proto je pro čtenáře zcela zdarma. Pokud vás tedy časopis zaujal a rádi byste si jej přečetli, tak jeho elektronickou verzi naleznete na https://kps.ff.cuni.cz/cs/2019/05/17/zbrusu-novy-casopis-katedry/ nebo si můžete na stránkách zažádat, aby vám časopis byl zasílán emailem. Pokud dáváte přednost tištěné podobě můžete se zastavit přímo na katedře a časopis si vyzvednout.
Autor článku: Šárka Jakoubková