Vychází výroční edice alba Beatles Abbey Road!
Jedna z nejdůležitějších kapel hudební historie Beatles 27. září vydává reedici slavného alba Abbey Road. Ikonická fotografie kapely přecházející přes přechod pro chodce byla totiž vyfocena fotografem Ianem Macmillanem 27. září přesně před 50 lety. Macmillan balancující na žebříku kousek od přechodu v ulici Abbey Road, kde se nachází dnes již stejnojmenná slavná nahrávací studia, zachytil pouze šest fotografií, přičemž na cover alba byla vybrána pátá z nich.
Abbey Road nebylo sice posledním albem kapely, neboť o rok později v roce 1970 vyšla ještě deska Let It Be, ale jedná se o poslední album, na kterém ještě spolupracovali všichni členové kapely – John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney a George Harrison – společně. Abbey Road, které debutovalo na první příčce britských i amerických žebříčků, kde se drželo 17 týdnů, se vylisovaly miliony kusů, v roce 1995 si deska vysloužila uvedení do Grammy Hall of Fame za nahrávku neupadající kvality a historického významu a album dodnes zůstává nejprodávanější studiovou deskou kapely. Snímek z obalu alba se stal jednou z nejslavnějších fotografií a ikonický přechod je každoročně hojně navštěvovaným místem tisíců fanoušků kapely. Studia byla z původních EMI Recording Studios přejmenována na Abbey Road Studios a stala se nejslavnějšími nahrávacími studii na světě.
Všech sedmnáct skladeb bylo nově zmixováno producentem Gilesem Martinem – synem legendárního producenta George Martina, který s Beatles od samých začátků pracoval. „Kouzlo vychází z rukou, které hrají na nástroje, z prolínání hlasů Beatles, z krásy aranží,“ komentuje reedici Martin.„Naším úkolem bylo jenom ujistit se, že všechno bude znít tak čerstvě a chytí vás tak intenzivně, jako v den, kdy byly skladby poprvé nahrány.“Základní sada písní je doplněna o 23 studiových a demo nahrávek, z nichž většina nebyla dříve vydána. Na desce se nachází hity, jako je například Come Together, Here Comes The Sun, Oh! Darling nebo Octopus’s Garden.
Deluxe edice alba obsahují knihu s komentářem Paula McCartneyho, historika Beatles Kevina Howletta, poznámky ke každé ze skladeb, esej od hudebního publicisty Davida Hepwortha, která reflektuje vliv alba, dříve nevydané fotografie, které z většiny zachytila Linda McCartney, ručně psané texty, korespondenci Beatles, tehdejší reklamní letáky a mnoho dalšího.