Stal jsem se vlašákem, ničitelem světů… Poezie z našeptávače vychází knižně.
Google poezie po úspěchu na Startovači dobývá knihkupectví. Po sedmi letech od založení facebookové stránky a pět let od vzniku e-knihy Google poezie: Básně z vyhledávače zamířil známý internetový projekt také na papír. Základem sbírky Google poezie: Psáno našeptávačem, již vydává brněnské nakladatelství Backstage Books, jsou oblíbené printscreeny, zachycující vtipná, překvapivá či jinak zajímavá seskupení tipů na vyhledávání. „Best of“ v podobě více než 150 básní „napsaných“ Googlem. Nesmí chybět předmluva jazykovědce Karla Pioreckého z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a rozhovor s otcem fenoménu Sampsou Nuotiem, finským zakladatelem Google Poetics.
Právě tato anglojazyčná iniciativa předcházela vzniku české Google poezie, která nicméně není jen jazykovou mutací finského originálu. „My jsme na to od začátku šli trochu jinak a myslím, že fanoušci to oceňují,“ říká Tomáš Miklica, který společně s Danielem Poláčkem v březnu 2013 českou Google poezii zakládal a dodnes projekt vede. „Google Poetics nás samozřejmě inspirovalo, ale nebyli jsme s jeho tvůrci v žádném kontaktu a já poprvé viděl Sampsu až při rozhovoru pro knihu. Google poezii jsem od začátku chtěl hravější, což se promítlo třeba v názvech básní nebo na úvodních fotkách a profilovkách naší facebookové stránky.“
Snad i díky tomu česká Google poezie svého předchůdce přežila a v mnohém také předčila, když internetové aktivity a e-knihu následovala vlastní trička, placky a aktuálně též tištěná kniha. „Je to nejen vrchol celého toho projektu, ale také světový unikát – nic takového tu nikdy nebylo,“ tvrdí Miklica.
„Rozhodně se mi na google poezii líbí fakt, že je za každých okolností upřímná a na nic si nehraje,“ říká Martin Toman, zakladatel nakladatelství Backstage Books, k rozhodnutí vydat sbírku psanou našeptávačem. „Google poezie nastavuje v určitých aspektech společnosti zrcadlo. Ukazuje život ve své ryzí podstatě se značně tragikomickym přesahem, který v mnoha konkrétních básních nabývá až existenciálního rázu. To vše bez zbytečného patosu a slovní vaty.“
Kniha je nyní k dostání v tištěné i elektronické podobě, a to v rámci distribuční sítě Kosmas. Prostřednictvím Startovače podpořilo její vydání 152 lidí, kteří projektu přispěli celkem 61 323 Kč. Vybralo se tak 111 % požadované částky 55 000 Kč. Partnery knihy jsou česká Google User Group (GUG.cz) a coworkingová síť Impact Hub – právě v prostorách Impact Hubu na pražských Vinohradech potom na konci června proběhne i křest knihy.
„Celá kniha je dílem tajemné kombinace algoritmů a skvěle a trefně vymyšlených názvů jednotlivých básní, které tomu často dají úplně nový rozměr. Kromě toho, že kniha pobaví, dalo by se na ni dívat, jak je psáno i v knize, jako na jistou sondu do společnosti, tedy co vlastně všichni na těch internetech hledáme, když se nikdo nedívá. Oceňuju, že je kniha doplněna nejen o rozhovor se zakladatelem finské a anglické verze Sampsou Nuotiem, které předcházely té české, ale také komentářem Karla Pioreckého z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, který vezme vítr z plachet všem, kteří by mohli namítnout, že se přece ve skutečnosti o žádné básně nejedná. Zábavné a oddechové čtení.“ – veriszv. Uživatelské hodnocení na Databázi knih, které naprosto vystihuje také naše pocity.