Lego je oblíbenou hračkou dětí i dospělých. Máme pro vás několik tipů, jak se s ním bavit celé hodiny
Světoznámé kostičky Lego se na tehdejší československý trh dostaly pro širší veřejnost zhruba v 90.letech minulého století. Jeho obliba přetrvala do dnes a není vůbec žádnou výjimkou, že si pro potěšení pořizují domů Lego i dnešní třicátníci/čtyřicátníci. Existuje spoustu sběratelských sad a kousků, které zdobí nejeden bezdětný příbytek. Ať už tedy stavíme sami k ukrácení dlouhé chvíle a nebo pomáháme našim dětem, doporučuji dodržovat následující pravidla, aby nás hra těšila co nejdéle.
1. Roztřiďte barvy/tvary
Tohle pravidlo osobně považuji za jedno z nejdůležitějších. Obzvlášť pokud máte všechny kostičky smíchané v jedné krabici. Hledat každý jednotlivý dílek desítky minut nebaví ani největšího nadšence, natož malé děti. Vyžaduje to celkem přísnou disciplínu, ale výsledek je k nezaplacení a čas, který do úklidu vrátíte, se vám mnohonásobně vrátí. Ocenit to můžete hlavně v situaci, kdy se rozhodnete vzít jeden plánek po druhém a postavit celou vaši sbírku. Vhodné jsou uzavíratelné boxy, které si můžete označit třeba těmito voděodolnými štítky (až budete chtít boxy po čase umýt, nemusíte znovu řešit nalepování popisků).
2. Dělejte si přestávky
Čas od času dejte odpočinout očím, které se ve změti barev a tvarů mohou rychle unavit. I přesto, že hledáte třeba už jen posledních pár kostek, vám přestávka může hodně pomoct v celkové koncentraci a pohodě.
3. Stavění by mělo hlavně bavit
Každý den není stejný a tak se nám jednoduše může stát, že když se vrátíme k rozestavěnému projektu druhý den, nemusí nám to vůbec jít od ruky ba co hůř, chuť do stavění je nízká nebo nulová. I to je v pořádku. Je to jenom hra, která slouží především k relaxaci a potěšení, rozhodně nemá způsobit špatnou náladu nebo frustraci. Jestli vás to nebaví, nechte to prostě na jindy, svět se nezboří a kostky taky ne :-).
4. Vysavač je nepřítel
Uklízet se musí, to je jasná věc. Představte si ale, co všechno se na podlaze může vyskytovat. Ano správně, plastové kostičky velikosti zrnka rýže, například. Můžou zapadnout pod sedačku, za koberec, kočka ho „pinkne“ někam, kde ho nikdo neuvidí apod. Moje doporučení zní: před úklidem pečlivě projděte všechny lišty, rohy a zákoutí, kam se vysavač dostane, ale vy tam pouhým okem nevidíte. Pokud to neuděláte, pak můžete slyšet jen pověstné cinknutí kostky o trubku vysavače a … následuje nepříjemné hledání zaprášeného Lego dílku a hrabání se v nepořádku, pokud se ho tedy rozhodnete zachránit. Většinou se ale vyplatí se obětovat a dílek hledat, protože co kdybyste přišli o nějaký extra nenahraditelný kousek, že?
5. Co je doma, to se počítá
Nevím jak u vás, ale u nás doma jsme zavedli pravidlo, že Lego je prostě věc domácí a na výlety ani návštěvy se nebere. Snažíme se tak předcházet ztrátám dílků a výměně, ke které by u kamarádů mohlo docházet. Vím, zní to trochu jako nedostatek svobody při hraní, ale zatím se nám to maximálně vyplatilo. Úplně mi stačí hledat a kompletovat to, co máme doma. Kdybyste přece jenom chtěli cestovat s Legem, dole pod článkem jsem pro vás na Youtube našla video, jak to jde elegantně vyřešit.
Přeji vám krásně strávené chvilky, ať už budete stavět Lego, nebo dělat cokoliv jiného, co máte rádi.