České šperky v 3D tisku
Prsteny a náušnice různých tvarů i barev či designové lampy – 3D tisk už dávno nezná hranic. A díkyvynalézavosti českých návrhářů je o nich čím dál více vědět i ve světě. K tomu by však zřejmě nedošlo, kdyby nebylo využito materiálu nejvyšší kvality, proto sedesignéři stále více obracejí na firmu Fillamentum, jejíž materiál takovýmito parametry disponuje.
Za poslední dekádu se s 3D tiskárnami roztrhl pomyslný pytel a česká stopa v tomto průmyslu rezonuje celým světem. Tuzemští výrobci tiskáren i náplní do nich (filamentů) přinesli z hlediska inovací mnohé. Zlaté české ručičky se ale nezastavily a dokážou vytisknout cokoli.
„Vyrobit a vytisknout z 3D tiskárny jde v podstatě cokoli. Možná i domy, ale přece jenom to už je trochu složitější ve všech aspektech. My jdeme cestou spolupráce s talentovanými návrháři a společně vymýšlíme nejrůznější výrobky pro každodenní potřebu. Samozřejmě se ale nevyhýbáme ani estetickým produktům,“ dodává Josef Doleček, generální ředitel a spolumajitel společnosti Fillamentum.
Nápad 3D tištených šperků vzala za své tuzemská návrhářka Barbora Koutná, jejíž podnikatelský příběh začal, když k Vánocům dostala speciální tiskárnu. Dnes už její kolekce čítá několik druhů 3D vytištěných prstenů a náušnic různých tvarů i barev, které inspirují jak jednotlivé outfity, tak konkrétní příležitosti.
„Svět 3D tisku mě fascinoval hlavně proto, že jsem si výrobky mohla vytvořit od náčrtu přes počítačové modelování až po finální tisk úplně sama,“ vysvětluje. Samotnou jí pak mimo jiné oslovil i ekologický aspekt produkce šperků.
„Jsme rádi, že svět 3D tisku proniká i za pomyslné hranice průmyslu a lidé nad ním přemýšlí jako alternativou i při tvorbě šperků, které se historicky dělaly spíše ze vzácnýchkovů. Ekologické filamenty, tedy náplně do tiskáren, jsou z hlediska udržitelnosti dobrou volbou,“ dodává Josef DolečekCEO firmy Fillamentum, která jako první vyvinula stoprocentně rozložitelný filament – NonOilen.
Promítnout své designové ambice do světa 3D tiskáren se rozhodla i skupinka českých nadšenců v čele s tvůrcem Jiřím Prausem, která přišla s ideou tištěných „designových“ lamp v podobě květiny oslovující nejednu dámu.
„Nejkrásnějším okamžikem pro nás bylo, když mladý muž požádal svou přítelkyni o ruku s naší květinou. Měníme lidem životy, a to je náš cíl,“ komentuje s úsměvem tým Floower.
Lampa připomínající tulipán obletěla svět a fascinovala svým neotřelým designem i zákazníky za „velkou louží“.