Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Umění

Festival Film a architektura již pojedenácté – body zlomu, neviditelní architekti i pocta Aleně Šrámkové

13 června, 2022

Festival Film a architektura již pojedenácté – body zlomu, neviditelní architekti i pocta Aleně Šrámkové

Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tématikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

„Jedenáctým ročníkem vstupujeme s festivalem do nové dekády, kdy přerody a nové začátky zdůrazňujeme v rámci zastřešující sekce s názvem ‚Body zlomů‘. Ta poukáže na malé proměny i velké milníky nejen v architektuře a urbanismu, ale v celosvětovém měřítku. Po loňských vyprodaných promítání plánujeme tento rok v Praze na dvacet projekcí v řadě osvědčených kinosálech i v méně známých a netradičních prostorách jako je tzv. Kafkárna, bývalém ateliéru sochaře Bohumila Kafky, v současnosti sídlo ateliéru sochy pražské UMPRUM, který bude otevřen během festivalu Den architektury. Festival dále zavítá do regionů i  zahraničí, nebude chybět ani tematický doprovodný program,“ říká k letošnímu programu kurátorka festivalu Karolína Vacková.

Milovníci kinematografie, designu, architektury a urbanismu se mohou těšit na warm-up festivalu už ve čtvrtek 22. září, tedy týden před jeho začátkem. Organizátoři zvou na Fakultu architektury ČVUT, kde bude promítán španělský snímek Valldaura. Dokument sledujeskupinu studentů architektury, kteří v začátcích covidové pandemie podstoupili vzdělávací program téměř odříznuti od civilizace. Uprostřed lesů prožívají úplné pohroužení do tvůrčího procesu se všemi výhodami i nevýhodami této částečně nedobrovolné izolace. Film vzešel z otevřené výzvy festivalu Film a architektura s více než padesáti přihlášenými filmy z celého světa.

Festival zahájí ve čtvrtek 29. září ve velkém sále pražského Kina Světozor dokument Building Bastille, který vypráví neuvěřitelný příběh vzniku nové budovy pařížské opery. V prestižní mezinárodní soutěži zvítězil tehdy zcela neznámý kanadský architekt Carlos Ott, porotci se totiž během výběru anonymizovaných návrhů mylně domnívali, že jde o dílo slavného amerického architekta Richarda Meiera. Peripetie a politickou rivalitu na nejvyšších místech popisují její samotní aktéři.

Festivalová sekce Neviditelní architekti se bude věnovat osobnostem významných staveb s pro širší veřejnost méně známými jmény, jako jsou irsko-americký architekt Kevin Roche, laureát prestižní Pritzkerovy ceny nebo Peter Rice, jeden z nejuznávanějších statiků 20. století.

Významnou programovou částí bude sekce Pocta AŠ. Přední představitelka české architektonické scény Alena Šrámková zemřela letos v březnu ve věku nedožitých 93 let. Šrámková je autorkou a spoluautorkou mnoha oceňovaných staveb, ať už nové haly pražského Hlavního nádraží, administrativní budovy ČKD na Můstku nebo nové budovy Fakulty architektury ČVUT v Praze. Zásadní byla i její pedagogická činnost. Festival uvede dokumenty Mi abuela, Trochu poučnej barák a První dáma české architektury věnované této významné architektce.

Zakončovací snímek The Bubble nastíní problematiku satelitních měst příběhem až surrealistického života seniorů v The Villages, největší americké komunitě pro důchodce. Život v důchodu pod floridským sluncem není tak idylický a neškodný, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Film a architektura probíhá paralelně s festivalem Den architektury, který nabízí zdarma ve dnech 30. 9. – 6. 10. stovky architektonických exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, přednášek a dalších akcí v desítkách měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. V letošním roce je mottem festivalu Den architektury “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměří na zdárná řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program dále připomene osobnost slovinského architekta Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, představí i jeho následovníky a kolegy z Vídeňské školy Otto Wagnera. Festival vzdá také poctu české architektce Aleně Šrámkové. Program bude zveřejněn v srpnu na www.denarchitektury.cz.

Spolek Kruh, zakladatel festivalu Den architektury, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *