Festival Spectaculare 2021 zve na to nejzajímavější ze světa současné alternativní scény
Festival Spectaculare představí i letos to nejzajímavější ze současné alternativní scény napříč hudebními styly, ať je to elektronika, vážná hudba, jazz či ambient, a to s přesahy do dalších uměleckých žánrů. Akce opět proběhnou nejen v klasických sálech, ale také v pražském Planetáriu.
Již osm let propojuje Spectaculare pestrý hudební program s dalšími formami vizuálního umění jako je film, videoart, videomapping. Letošní ročník nebude výjimkou, kromě koncertů nabídne festival filmová promítání v Bio Oko a workshopy s umělci.
„Festival Spectaculare se vrací po roce a půl, kdy byl sedmý ročník přerušen v březnu 2020 pandemií a více než polovina festivalu nebyla realizována. Byla snaha o přesun na podzim 2020, nakonec se Spectaculare vrátí až ve svém 8. ročníku výjimečně na podzim tohoto roku. Program je sestaven částečně z přesunutých loňských akcí, zároveň nabízí i nové projekty jako je úvodní premiérový koncert dua Max Cooper a Bruce Brubaker či vystoupení Emiky se speciálním programem pro planetária. V Praze se poprvé objeví respektovaný italský klavírista Bruno Bavota, jehož hudba zní i v seriálu Mladý papež, nebo dvojice Hania Rani a Dobrawa Czocher, která se spojila s prestižním vydavatelstvím Deutsche Grammophon,“ říká Josef Sedloň, ředitel a dramaturg festivalu Spectaculare.
Festival zahájí 8. října unikátní vystoupení dvojice Max Cooper a Bruce Brubaker s projektem Glassforms, v říjnu přivítá Spectaculare také rakouského hráče na hangdrum a perkusionistu Manu Delaga a italského klavíristu a skladatele Bruna Bavotu. Dále vystoupí velký objev současné klasické hudby, polská skladatelka a pianistka Hania Rani s violoncellistkou Dobrawou Czocher, německý elektronický producent Aparde nebo britská hudebnice a zpěvačka Emika. Na závěr festivalu proběhne premiérový audiovizuální projekt Řeka Lenky Dusilové & Řeka ansámblu. V rámci koncertu dojde ke křtu stejnojmenného, třemi Cenami Anděl ověnčeného alba.
Projekt a album Glassforms britského elektronického vizionáře Maxe Coopera a amerického inovativního pianisty Bruce Brubakera dává nový obsah a strukturu dílu Philipa Glasse.
Glassforms iniciovalo vydavatelství InFiné, jež oslovilo Brubakera, světově uznávaného interpreta Glassových děl. Ten vzápětí přizval zvukového mága Coopera, velkého Glassova fanouška.
Místo pouhého přepracování či rozšíření skladeb tradičními prostředky dvojice zásadně přetvořila Glassův repertoár. Cooper vyvinul se softwarovým vývojářem Alexanderem Randonem nástroj pro přebírání živých dat z klavíru a jejich transformaci do nových, ale úzce souvisejících forem pohánějící syntezátory na pódiu. Každá z Glassových skladeb se stává vlastním elektronickým „nástrojem“, na který Brubaker hraje vedle původní skladby a současně s ní. Zatímco Brubaker ovládá na klavír a syntezátory, Cooper moduluje a doplňuje, někdy přidává vlastní melodie a vytváří tak hybridní varianty.
„Neustále zápasím s mnoha vrstvami generativního zvuku, každá hudební skladba je konstruována jako živý elektronický organismus, který putuje zvukovými světy pod mým vedením, ale nikdy není zcela pod mou kontrolou. Výsledkem je, že každá skladba a každé představení zní pokaždé jinak a Bruce na nové formy reaguje expresivně a restrukturalizovaně, “ říká o Glassforms sám Cooper.
Spolupráce dua vyvrcholila vydáním alba Glassforms v červnu 2020, vystoupení na Spectaculare doprovodí abstraktní projekce.