Galerie Villa Pellé připravuje retrospektivu Jiřího Trnky
Pod názvem Trnka – příběh legendy nabídne Galerie Villa Pellé od 21. května do 31. srpna 2025 retrospektivní výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, která je zároveň první komplexní výstavou Jiřího Trnky v Praze od roku 1992. Tvorba výtvarníka, ilustrátora, scenáristy a jednoho z nejvýraznějších autorů českého animovaného filmu a zakladatele legendárního studia Bratři v triku Jiřího Trnky ovlivnila celou řadu generací od poválečného období až po současnost. Špalíček, Broučci, Dobrý voják Švejk, Bajaja, Sen noci svatojánské, Zahrada a celá řada dalších jeho děl stále inspiruje a uchvacuje diváky a čtenáře po celém světě. Interaktivní multimediální výstava nabídne mimořádný pohled na život i dílo Jiřího Trnky. Návštěvníci budou mít možnost objevovat známé i méně známé ilustrace knih, filmové i divadelní loutky, dávné autorovy novinové anekdoty, polychromované plastiky, obrazy, v nichž se mu stal tématem domov a divadlo, květinová zátiší, portréty blízkých i vlastní autoportréty. Linku výstavy zdůrazní několik původních filmů a interaktivní průvodci, kino a herna pro děti. „Jiří Trnka je ikonou české výtvarné scény 20. století, jehož dílo je jakýmsi rodinným stříbrem, které svým významem propojuje generace. Výstava je připravena nejen pro přímé pamětníky jeho tvorby, ale i pro dnešní děti, které se mohou možná i poprvé ponořit do magického světa jeho filmů, ilustrací a pohádkových příběhů,“ říká o výstavě ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.
Kurátory výstavy jsou Martina Vítková a Jan Trnka. K výstavě je připraven bohatý doprovodný program přímo v Galerii Villa Pellé i přehlídka Trnkových filmů v Kině Ponrepo.
Pro vznik výstavy byla zásadní spolupráce rodiny Jiřího Trnky. „Setkání s kresbami Jiřího Trnky bylo dechberoucí. Vybírala jsem z množství materiálu to, s čím se chceme jako čtenáři znovu potkat. S oblíbenými ilustracemi z dětství. Místy i strašidelnými, ale většinou velmi poetickými. Zaměřila jsem se na různorodé výtvarné techniky, zvláště na otisk, ale také na pohádky s hrdiny a se zvířátky, které mohou ke kreslení a vůbec tvoření inspirovat i současné děti, jež vyrostly už na jiných vizuálních představách,“ uvádí kurátorka výstavy Martina Vítková. Pro výstavu budou zapůjčeny filmy z České televize, Krátkého filmu a Národního filmového archivu a nenahraditelné ilustrace ze sbírek Národní galerie v Praze. Nadcházející výstava není jen retrospektivou, ale i snahou přiblížit Trnkovo dílo nové generaci. Součástí expozice bude interaktivní prostor pro děti, kde se budou moci ponořit do jeho fascinujícího světa.
Výstava nabídne návštěvníkům pohled na Trnkovu neobyčejnou kreslířskou zručnost, filmovou nápaditost a jeho odvahu experimentovat a objevovat nové cesty v umění. Významné okamžiky jeho tvůrčího života zachytí ilustrovaná časová osa. Skrze videosekvence nahlédne do depozitáře jeho kreseb a zároveň rozpohybovaných loutek. Na výstavě nebudou chybět ani knihy ilustrované Jiřím Trnkou, které budou nejen k nahlédnutí, ale také k prolistování.
Expozice neopomene ani Trnkovo přátelství s Janem Werichem, s nímž se kreslíř znal od scénografické práce pro Osvobozené divadlo, či spolupráci s Františkem Hrubínem. K vidění budou i snímky spřátelených fotografů, nejčastěji Václava Chocholy. Trnkova osobnost se návštěvníkům otevře i v karikaturách Adolfa Hoffmeistera.
Galerie Villa Pellé připravuje k výstavě bohatý doprovodný program. Vedle komentovaných prohlídek a setkání s dnes už dospělými dětmi Jiřího Trnky, pro které pohádkové příběhy vymýšlel a které mu byly inspirací, nabídne nejrůznější výtvarné dílny pro rodiny s dětmi a programy pro školy, na kterých se seznámí se specifickými technologickými postupy, jež Trnka využíval pro ilustraci i filmovou tvorbu. „Můj otec měl se dvěma ženami postupně pět dětí v poměrně pravidelném intervalu. Takže měl vždy po ruce malé dítě, které mu posloužilo současně jako inspirace, model, první divák, popřípadě první kritik. Od Zuzanky, která objevovala svět na přelomu 30. a 40. let, přes Holanovu básnickou sbírku Bajaja z 50. let, na jejíž obálce se učí číst tehdy šestiletá sestra Klárka až po Zahradu z let 60, kterou otec testoval na mně. Když mu v závěru života děti došly, přestal ilustrovat dětské knihy a věnoval se již pouze malbě a sochaření. Každé z pěti Trnkových dětí má tak „svojí“ knížku. Ale ani ostatní děti nebyly nijak ukráceny, protože my se o krásu a poezii vzešlou z jeho ruky rádi dělily a dělíme dosud. Ostatně současná výstava ve vile Pellé je toho důkazem,“ vzpomíná na svého otce Jan Trnka, výtvarník a kurátor výstavy.
Kino Ponrepo pak během výstavy nabídne retrospektivu Trnkových filmů, některé se budou promítat ve restaurované podobě. Uvedeny budou například Špalíček a Staré pověsti české nebo pásmo nepříliš známých krátkých filmů jako Arie prérie, Ruka, Kybernetická babička nebo Vášeň.
Jiří Trnka (1912–1969) je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců české kinematografie. Jeho práce, ať filmová, nebo ilustrátorská, se stále těší mezinárodnímu uznání. Jiří Trnka byl loutkář, tvůrce autorských filmů, zakladatel studia Bratři v triku, Loutkového studia Jiřího Trnky a profesor UMPRUM. Jeho filmy vítězily na mezinárodních festivalech, získal Andersenovu cenu a třikrát cenu Mélièsovu. Trnkovo jméno znal Jean Cocteau. Do Trnkova studia se přijeli podívat v roce 1952 i lidé ze společnosti Walta Disneye. Podílel se na Expu v Bruselu 1958 a v Montrealu 1967. Ilustrační tvorbou je spojen především s básníky Nezvalem a Hrubínem.