Lepší svět začíná mnou
Mezinárodní mírová nezisková organizace HWPL uspořádala v úterý 25. března již 9. výroční připomínku Deklarace míru a ukončení válek (DPCW) v konferenčním sále v Holešovicích. Tato iniciativa probíhala současně v 93 zemích světa, včetně hlavní pobočky Jižní Koreje, s cílem podpořit mírové projekty vedené občany po celém světě.
Pražská událost se zaměřila na význam podpory DPCW a také nové iniciativy – kurz mírového vzdělávání s názvem „Lepší svět začíná mnou“.
Deklarace DPCW, vyhlášená organizací HWPL v roce 2016, usiluje o vytvoření právních a institucionálních základů pro globální mír. Mezi její hlavní cíle patří mírové řešení konfliktů, zákaz použití síly, podpora odzbrojení a šíření kultury míru. U příležitosti devátého výročí této deklarace Česká republika znovu potvrdila, že naplní svůj závazek k těmto principům.

Již 14. března se v Jižní Koreji konala konference s názvem „Budování mostů pro sjednocení Koreje: Vytváření právních a praktických rámců pro mír“, kde byl představen Přípravný výbor pro mírové sjednocení Korejského poloostrova a nastíněna komplexní národní mírová iniciativa.
Jedním z klíčových bodů konference bylo představení návrhu „Ústavy sjednocené Koreje“, který vypracoval Mezinárodní právní výbor pro mír HWPL. Tento dokument, představený profesorem Ciaránem Burkem z Friedrich-Schiller-Universität Jena, stanovuje právní rámec pro sjednocenou Koreu, včetně cílů denuklearizace a mírového systému chránícího práva a blahobyt občanů. „Tato iniciativa podpoří sjednocení Koreje, zajistí její budoucí stabilitu a přispěje k tomu, aby se region – a celý svět – stal mírumilovnějším místem,“ uvedl profesor Burke.
Hlavním momentem pražské akce bylo slavnostní zakončení kurzu mírového vzdělávání, který česká pobočka HWPL zahájila v lednu s cílem povzbudit veřejnost k aktivnímu zapojení do vytváření mírového světa. Účastníci této první vlny se podělili o své zkušenosti a inspiraci, kterou v průběhu kurzu získali.

Na události vystoupila také ředitelka české pobočky HWPL, Anna Holubová, která sdílela své zážitky z výročního setkání v Jižní Koreji, a připomněla nutnost spolupracovat pro mír: „V tomto dni, kdy si připomínáme ustanovení mezinárodního práva pro mír, vidíme, že ve světě stále panují nevyřešené konflikty, občanské války, porušování lidských práv, domácí násilí a mnoho dalších problémů, které si žádají velmi krutou daň a tou jsou lidské životy občanů. Když vidíte tuto situaci v dnešní době, je zřejmé, že vytvoření standardu pro mezinárodní pořádek je naprostou nutností.”
Mezi účastníky byl i Nobel Nobs z Indie, který se podělil o svůj osobní příběh:
„Má cesta k pochopení nutnosti organizace jako HWPL začala, když jsem poprvé přijel do Prahy. Cítil jsem se jako cizinec, ale nyní jsem součástí něčeho většího. Přesto, když zde dnes stojím, vidím svou povinnost: čelit nespravedlnosti, útlaku a nerovnosti nejprve v sobě samém, abych mohl lépe milovat ty, kteří těmito zkouškami trpí.“

Po skončení akce se několik účastníků přihlásilo do dalšího běhu kurzu, který začne v dubnu. Program mírového vzdělávání pomáhá účastníkům pochopit význam rozmanitosti, hodnoty lidského života a osobní odpovědnosti za udržitelný mír. Kurz učí klíčové hodnoty, jako jsou vděčnost, ohleduplnost, respekt, odpuštění, obětavost aj., které jednotlivcům umožňují aktivně předcházet konfliktům a podporovat harmonii ve společnosti.
Kurz organizuje mezinárodní nevládní organizace HWPL, která je přidružená k Hospodářské a sociální radě OSN (ECOSOC). HWPL sdružuje více než 500 000 členů ve 170 zemích a realizuje mírové projekty ve spolupráci s 1 014 organizacemi ve 105 zemích.
Tisková zpráva: HWPL