Co obnáší práce plavčíka v USA?
V dnešním rozhovoru bychom vám rádi představili Markétu, která strávila čtyři měsíce v USA. V rámci svého pobytu pracovala tři měsíce jako plavčík na východním pobřeží a měsíc cestovala po západě Ameriky. Tento článek je první částí, ve které se dozvíte něco o získání práce v USA a celkových podmínkách. Druhá část bude věnována spíše cestování po USA.
S jakou společností jsi do USA jela a proč zrovna pozice plavčíka? Mohla sis vybrat i jinou pozici z nějaké nabídky, nebo to bylo předem dané kam pojedeš a co budeš dělat?
Já jsem jela na Work and Tavel s agenturou Czech-us, kterou rozhodně moc doporučuju. Pozici i místo si samozřejmě vybrat můžeš, u každé je napsané veškeré info, včetně toho, kolik zaměstnavatel nabízí za hodinu apod. Dobrá práce je třeba dělat servírku nebo portýra, protože tam jsou celkem dobrý dýška, ale zase musíš opravdu makat. Nejmíň oblíbená je podle mě práce pokojské. Další firmy nabízející podobnou příležitost jsou Campleaders, CCUSA nebo StudentAgency, které mají v nabídce trochu jiné pozice.
Takže agentura je asi hodně důležitá, pokud chce člověk takhle odcestovat. Bylo ale i něco dalšího, co sis musela před odjezdem zařídit?
Nejdůležitější je J1 vízum, které určuje dobu pobytu v USA. S veškerým vyřizováním a papírováním ale pomáhá agentura, protože hodně z toho si běžný student z vysoké školy sám nepořídí. Mimo agenturu jsem si snad zajišťovala jen mezinárodní řidičák, což je ale otázka pár minut na úřadě.
Pak záleží na tom, jakou pracovní pozici si člověk vybral. Když jedeš jako plavčík, potřebuješ kurz plavčíka, když jdeš jako servírka, nepotřebuješ v podstatě nic. Já dělala kurz plavčíka, který se skládal z prekurzu a kurzu. V přípravném kurzu se testují plavecké schopnosti a v hlavním kurzu, který trvá celý víkend, se učí teorie a pak praxe na bazénu (první pomoc, vytáhnutí tonoucího a podobně).
Jestli jsem to teda správně pochopila, mohla sis vybrat i místo kam chceš jet. Proč sis vybrala Maryland, mělo to nějaký specifický důvod nebo to bylo jenom náhlé rozhodnutí?
Protože jsem koukala na hodinovou mzdu, která byla poměrně vysoká. Ale nezohlednila jsem třeba náklady na dopravu, na bydlení, na jídlo a tak. A druhý důvod byl, že přede mnou tam na W&T byl kamarád a chválil si, že to je turistické město, který nikdy nespí, ale není to jako New York, takže je tam i klid. Plus samozřejmě oceán, vlny, surfování, …
Zajímavé je, že my jsme do Marylandu přijeli ke konci května, kdy ještě nezačala hlavní sezóna, a to tam nebyl nikdo. I všechny restaurace a obchody byly zavřené. Takže jsme si říkali, že tam bude nuda, že nebudeme mít kam jít a s kým se bavit, ale pak jsme se přesvědčili o tom, že se tam přes léto protočí tisíce lidí. Především turistů na dovolené.
Do Marylandu jsi teda dorazila někdy koncem května a odjížděla jsi začátkem září. Kde jsi celou dobu bydlela? Zajišťovala ubytování agentura, zaměstnavatel nebo jsi se o všechno musela postarat sama?
Ubytování může zajišťovat zaměstnavatel, který ti za to pak strhává nějakou částku z výplaty. U mě v Marylandu to tak ale nebylo, tam jsme si bydlení hledali předem sami. V OC jsou J1 studenti ubytovaní většinou u jedné ze dvou organizací: Epoint a oceancity.sk.
Předpokládám, že jsi měla nějaké spolubydlící. Kolik vás zhruba na jednom bytě bylo?
Nás bylo 16 na bytě a v celém domě nás bylo přes 25, vedle to bylo podobné, takže nás tam byla docela komunita Čechů a Slováků. A to nebyly jediné dva domy. Konkrétně v OC city je přes prázdniny možná několik stovek Čechů a Slováků. Když potkáš někoho na ulici, tak máš padesáti procentní šanci, že je to Čech nebo Slovák.
Co tě nejvíc překvapilo na práci plavčíka v USA? Bylo něco, co jsi vážně nečekala, že budeš dělat?
Že v podstatě jediný, co děláš, je, že řveš na děti „No running“. Já jsem si fakt myslela, že tam bude potřeba každý den někoho zachraňovat nebo tak. V podstatě moje práce spočívala v tom, že jsem ráno přišla, vyluxovala bazén a pak celý den koukala na lidi a v určitých intervalech měřila vlastnosti vody, pH a chlór.
A bylo něco, co bys označila za nejhorší věc na celé práci plavčíka? Něco, co ti opravdu vadilo, pokud teda nepočítám přehnané kontrolování vody?
Asi ty děti. Protože je okřikneš a oni tě neposlouchají, ale nemůžeš jim ani nic říct, protože tam mají rodiče, kteří si je ale často vůbec nehlídají. A pak teda když to někdo nedoběhnul na záchod a vykonal potřebu do bazénu, to se nám na jednom bazénu stalo celkem třikrát. Museli jsme všechny lidi vyhnat z vody a manuálně to všechno vybrat. Takže se samozřejmě všichni seběhli kolem a koukali, co že to tam dělám. To byl asi nejhorší zážitek.
Ale zase na druhou stranu máš pak poměrně dlouhé placené volno, třeba půl den. Nebo když prší tak hodně, že nevidíš na dno bazénu, musíš všechny vyhnat z vody a máš volno. Když uslyšíš hrom, musí všichni z vody na 30 minut a když vidíš blesk, tak na 60. To si pak hodíš nohy nahoru, lidi možná trochu brblaj, ale tobě to může být jedno.
To moc nezní jako práce snů, ale placené volno na den to určitě potěší. Bylo něco co se ti na práci plavčíka vyloženě líbilo?
Když byli lidi milí a přišli si třeba o pauze popovídat, nebo donesli nějakou drobnost. Nebo jsme na konci léta dostali kreslený přáníčka a poděkování od dětí, které tam přes léto chodili a my jsme si s nimi občas hráli. No a taky to, když si jednou za čas sousedství, kterému ten bazén v podstatě patřil, udělalo posezení se spoustou jídla a my jsme si mohli vzít, co jsme chtěli. Pak ale bylo smutný to, že když se to nesnědlo, tak se to vyhodilo. Takže jsme si jako plavčíci vždycky odnášeli igelitky plné jídla i pro spolubydlící, aby se to vyhazovat nemuselo.
Tak myslím, že jídlo zdarma by se líbilo asi každému. Napadá tě třeba nějaký rozdíl mezi chováním Američanů a Čechů v okolí bazénu?
To že neumějí plavat, ale myslí si, že umí. Většinou to ale vypadá, jako by se topili. A taky že si někteří chodí k bazénu jenom lehnout na lehátka a jíst. Ve finále se ani nejdou namočit do vody, prostě si jenom nechají donést k lehátku pizzu, a to je jediný důvod, proč k bazénu vůbec přišli.