Recenze Supercharger 2.1., kinetická energie jako směr budoucnosti hodinek?
V redakci jsme fanoušci nových technologií a šikovných nápadů. Když nás oslovil Sequent s nabídkou vyzkoušení jejich chytrých hodinek Supercharger 2.1., nemohli jsme odmítnout. Jedná se o hodinky spojující tradiční výrobu se senzory pro sledování aktivity, které jsou výsledkem využití špičkových technologií. Jedná se také o první stroj svého druhu. Skládá se pouze z 9 součástek, uvnitř tedy nenalezneme žádná ozubená kolečka nebo šroubky. Tím odpadá mechanická údržba. Zároveň se jedná také o první stroj, který díky speciálnímu mechanismu transformuje kinetickou energii na elektrickou, a hodinky jsou tak zásobeny neustálým přísunem energie.
Sequent je švýcarský startup se sídlem v Basileji. Společnost je zaregistrovaná na myclimate.org, čímž kompenzuje svou uhlíkovou stopu vznikající při výrobě jejích hodinek. Sequent jde ale ještě dál, kompenzuje uhlíkovou stopu 10krát více než je vyžadováno. Společnost využívá recyklované materiály plastového odpadu z oceánů a z produkce cukrové třtiny a neustále hledá nové způsoby toho, jak udělat svoje produkty ještě více ekologické.
Design hodinek působí na první pohled velmi jednoduše a elegantně. Rozhodně bychom netipovali, že se jedná o chytré hodinky. Zadní strana odhaluje kinetický mechanismus hodinek, který je fascinující pro pozorovatele. Hodinky je možné zakoupit v mnoha barevných provedeních a věříme, že každý si vybere to své. V balení nalezneme náhradní řemínek, nabíjecí stanici, nabíjecí kabel, návod a hadřík na čistění hodinek. Pokud si potrpíte na designově zajímavá balení, tento zážitek si nepochybně vychutnáte.
Vizáž je ovšem pouze jednou stránkou. Jaká je skutečná funkčnost? Prvním krokem je spárování s aplikací v chytrém telefonu. Hodinky jsou kompatibilní jak se systémem Android tak iOS. Tohoto kroku jsme se obávali, jelikož u jiných recenzí technologických vychytávek nás potrápily nepříliš přívětivé aplikace. Zde ovšem spárování proběhlo plynule a téměř okamžitě. Hodinky se po spárování sami nastaví na správný čas a otevře se vám vizuálně přehledná aplikace, čekající na zaplnění vašimi údaji. Tento typ chytrých hodinek se soustředí na vaše denní aktivity, jako je běhání, uražená vzdálenost a počet kroků v dané aktivitě.
Jaký je pocit hodinek na ruce? Tento parametr je samozřejmě velmi individuální. Nám se bohužel hodinky zdají příliš vysoké, hlavně ve srovnání s tím, na co jsme běžně zvyklý. S tím se pojí pocit těžkosti a nepohodlnosti na ruce. Hodinky se pyšní malým počtem komponentů a předpokládali jsme, že se nám do ruky dostane design v podobě lehké placičky, na kterou jsme v dnešní době u chytrých hodinek zvyklý. Předpokládáme však, že se na jejich nošení dá zvyknout a hlavně pro mužské ruce to nebude problém.
Pokud zmíníme další parametry, hodinky jsou schopné sledovat sport pomocí GPS. Průměr: 42,10 mm, výška: 14,20 mm, váha pouzdra: 50g, vodotěsnost: 50 m. Cena v česku se pohybuje okolo 8 000 – 10 000 Kč v závislosti na vybraném modelu.
Celkové hodnocení? Supercharger 2.1.je nepochybně velmi unikátní výrobek, který nás ohromil svou elegancí, čistotou a efektivitou. Oceňujeme kinetické dobíjení a ekologický přístup k výrobě. Sledování aktivit je velmi přesné a umožňuje řadu osobitých nastavení. Negativně ovšem hodnotíme tíhu a výšku hodinek, která pro nás není pro běžné užívání příliš pohodlná. Pokud jste ovšem zvyklí na masivnější hodinky, nejspíše vám to nebude dělat problém a určitě hodinky stojí za vyzkoušení.