Cesta do hlubin robotovy duše. Památník Karla Čapka představuje výstavu k výročí hry R.U.R.
Výstavu ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot, chystá od 26. září 2020 do 28. února 2021 pod názvem Cesta do hlubin robotovy duše Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Představí se na ní nový robotický artefakt od Michaela Stránského i původní figurka robota z majetku rodiny Josefa Čapka, která provede dětské návštěvníky virtuálním kvízem. K vidění budou také unikátní dobové fotografie například z Knihovny Kongresu USA, zajímavá knižní vydání R.U.R. či programy divadelních inscenací: například té z roku 1942 z Anglie, jejíž program upozorňuje diváky, že představení pokračuje i v případě ohlášeného náletu německých bombardérů.
Jak uvádí ředitel Památníku a autor výstavy Zdeněk Vacek, divadelní hra Karla Čapka R.U.R. – Rossum´s Universal Robots – se stala prvním skutečně mezinárodním úspěchem nejen tehdy mladého autora, ale i české dramatické tvorby vůbec.
„Od jejího vydání uplyne letos v listopadu právě 100 let, a proto jsme se rozhodli uspořádat výstavu, na níž bychom představili unikáty sesbírané z celého světa s R.U.R. spojené. Zároveň chceme připomenout, že Karel Čapek už ve své době zcela vizionářsky pojal robota ne jako zařízení čistě mechanické, ale viděl ho jako umělou bytost, biologickou entitu se schopností dál se učit a rozvíjet, což odpovídá i současnému vývoji robotiky a dynamického oboru umělého života, artificial life.“
Robot z kovu i jako digitální průvodce
Výstavu doplní asi 70 cm vysoká plastika robota z kovu, porcelánu a dřeva, vytvořená při této příležitosti Michaelem Stránským, autorem populárního Patníku Dášeňky, který už od roku 2013 v zahradě stržské vily nemine žádný pejsek. A na své si přijdou i děti.
„Díky spolupráci Památníku s organizací CESNET čeká na nejmenší návštěvníky nový interaktivní kvíz, který zábavnou formou prověří jejich znalosti z oblasti robotiky. Průvodcem jim bude zdigitalizovaná postavička robota vyrobeného ve 20. letech minulého století patrně ve Švýcarsku a sloužící k propagaci Čapkovy hry. Její půvabný originál z kovu a dřeva, s pohyblivými klouby, lidskou hlavičkou a rukama k digitalizaci velkoryse zapůjčila rodina Josefa Čapka. Právě díky jeho geniálnímu nápadu, jak hrdiny bratrovy hry trefně pojmenovat, dnes znají české slovo robot doslova po celé planetě,“ dodává Vacek.
Výstavu doplní hudební doprovod ve stylu první republiky a zájemci se mohou těšit i na reprezentativní sborník Robot 100 s příspěvky odborníků na umělý život, umělců, sportovců a dalších výrazných osobností z celého světa. Pro školní mládež a další předem objednané skupiny v Památníku počítají i s komentovanými prohlídkami.