Hudba, Móda, Lifestyle & Urban kultura

Lifestyle

Srdce Čechů bijí pro pomoc

12 června, 2023

Srdce Čechů bijí pro pomoc

Přestože jako Češi nemáme pověst těch nejvřelejších lidí, ve chvíli, kdy přijde na pomoc ostatním nebo podporu charitativních sbírek, můžeme na sebe být právem hrdí. Jen málokterý jiný národ má sbírku zakořeněnou ve svém DNA jako právě my, vždyť na Národní divadlo se vybíralo krejcárek po krejcárku!

Připomeňme si okamžiky, které nás Čechy vzaly za srdce, kdy jsme zase táhli za jeden provaz a neváhali pomoct dobré věci. Nejde ale jen o sbírku na Národní divadlo, ačkoliv ta se nesmazatelně vepsala do české historie. Požár Národního divadla v létě 1881 byl celonárodní katastrofou, možná právě proto se prostředky na jeho obnovu v hodnotě milionu zlatých, tedy cca 150 milionů korun, sešly za neuvěřitelných 47 dnů. Nebývalá vlna solidarity se zvedla také během pandemie, kterou všichni dosud máme v živé paměti, kdy mnoho lidí neváhalo nezištně pomáhat zejména starším lidem či přepracovaným zdravotníkům. Další velkou výzvou byla živelní pohroma na Moravě, kde tornádo zpustošilo v červnu 2021 několik obcí na pomezí Břeclavska a Hodonínska. I v tu chvíli se Češi dokázali semknout a táhnout za jeden provaz. Na postižené oblasti vybrali celkem přes miliardu korun. Nezklamali ani na začátku a během ruského napadení Ukrajiny, kdy proběhl nespočet materiálních i finančních sbírek, a mnohé z nich stále pokračují. Nejde vždy jen o silné lidské příběhy, k životu umíme i dnes opětovně probudit historické stavby.

Příkladem z nedávné doby je sbírka na obnovení pražské jezdecké školy po požáru, při kterém uhořelo osm koní a byla zničena celá stáj. Oblíbené místo zejména malých milovníků koní, kde se také pořádala řada příměstských táborů, se nyní pomalu obnovuje. Z velké části také díky veřejné sbírce a podpoře lidí z celé České republiky. Celkem se různými způsoby vybralo necelých 400 tisíc. Ani ve chvíli, kdy požár zachvátil dřevěný kostel sv. Michala ze 17. století, lidé nezaváhali a hned začali posílat peníze na jeho obnovu. Celkem se vybraly skoro 2 miliony korun. Impozantní kostel stál v zahradě Kinských od roku 1929, kdy byl do Prahy rozebraný přivezen z obce Velké Loučky u Mukačeva v tehdejší Podkarpatské Rusi, dnes na Ukrajině. Podle historiků je kostel ojedinělou památkou období, kdy Podkarpatská Rus a Československo tvořilo jeden stát. Požáru podlehla také oblíbená chata Libuše, kterou postavil uznávaný architekt Dušan Samo Jurkovič v roce 1899 a tvořila spolu se sousední Maměnkou dominantu Pusteven. I v tomto případě se ukázala dobrosrdečnost lidí, ti během tří let vybrali na obnovu neuvěřitelných 9,9 milionu korun.

Velmi populární jsou i sbírky různých neziskových organizací. Jednou z nejznámějších je bezpochyby pravidelná květnová akce na Mezinárodní den rakoviny. Díky ní si mohou lidé za 20 korun zakoupit žlutou kytičku a podpořit tak boj proti této zhoubné nemoci. Další pravidelnou sbírkovou akcí jsou každoroční ručičky. Ty je možné si během celého června za 25 korun zakoupit v restauracích McDonald’s a podpořit tak činnost nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda, který se věnuje podpoře rodin vážně nemocných dětí, a právě pro ně vloni na podzim otevřel ve FN Motol první český Dům Ronalda McDonalda. Ten nabízí možnost ubytování zdarma 21 rodinám, abymohly zůstat v blízkosti hospitalizovaného dítěte a být součástí procesu léčby, což má na celkový stav dítěte velmi zásadní pozitivní vliv. Další populární akcí je Tříkrálová sbírka, kterou vždy 6. ledna pořádá Charita České republiky, navazující na tradici koledování. Jejím cílem je zejména pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí.


Written by:



Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *